Waterbesparing. Vakmanschap. Meesterschap.
Bij Grolsch staat het thema waterbesparing al decennia hoog op de agenda. Al sinds de opening van de huidige brouwerij in 2004 wordt het waterverbruik zorgvuldig gemeten, geanalyseerd en waar mogelijk gereduceerd. ‘Het belang van water en verantwoord gebruik is door Grolsch altijd al onderkend. Want geen water, geen bier’, schetst Susan Ladrak, duurzaamheidsmanager bij de Twentse bierbrouwer.

Als je (water) wilt besparen, moet je eerst inzicht krijgen in je verbruik, weet Ladrak. Vanuit die overtuiging wordt het waterverbruik op elk niveau gemeten. Dus niet alleen op brouwerijniveau, maar ook per afdeling, unit en zelfs per machine. Na zorgvuldige analyses heeft de bierbrouwer verschillende besparingsmaatregelen doorgevoerd. ‘Zo houden we dagelijks onze verbruiken bij en sturen we bij als deze afwijken van de doelstellingen. Daarnaast wordt het water van de flesjesspoelmachine gebruikt om de kratten te reinigen. ‘Dat is direct hergebruik’, licht de duurzaamheidsmanager toe. ‘Verder kijken we naar oplossingen waarbij we ons gezuiverde afvalwater weer kunnen inzetten als spoelwater, een circulaire waterbron.’
Ambitie
Dankzij deze en andere maatregelen is het waterverbruik bij Grolsch verminderd van 5,5 liter per liter bier in 2003 naar 3,99 liter water in 2024. Onze ambitie is om in 2030 minder dan drie liter water te gebruiken voor de productie van één liter bier.’
Deze doelstelling is niet alleen gedreven door maatschappelijke verantwoordelijkheid, het is ook pure noodzaak. ‘Twente ligt op de hoge zandgronden die lastig water kunnen vasthouden. Bij lange droge periodes zouden situaties kunnen voorkomen dat we onvoldoende water kunnen onttrekken uit onze bronnen. En vanwege de toenemende waterschaarste is de back-up vanuit Vitens gelimiteerd’, legt Ladrak uit.
De Twentse Golf
Vanuit het besef dat de toenemende schaarste een regionaal probleem is, hebben Susan Ladrak (Grolsch), Jan Gooijer (Vitens) en Stefan Nijwening (Waterschap Vechtstromen) in 2022 de Twentse Golf opgericht. ‘In Twente hebben we een gedeeld waterprobleem, dat vraagt om een gezamenlijke inspanning.’ Aan ambities geen gebrek: de Twentse Golf wil de waterschaarste in Twente in 2030 opgelost hebben.
Vertegenwoordigers van gemeenten, hogescholen, waterschappen en uit het bedrijfsleven komen regelmatig bijeen om kennis en ervaring omtrent water uit te wisselen. ‘Dat kan als groep, maar je kunt natuurlijk ook één op één bij elkaar op de koffie. We zijn elkaars noabers, dát is de kracht van Twente.’
Werkplaatsen
Binnen de Twentse Golf zijn werkplaatsen actief, kleine projectgroepen binnen de grote watercommunity. Het doel hiervan is om bewezen oplossingen en innovaties voor het overkoepelende waterprobleem aan te jagen en te verrijken.’ Hoe? ‘Door zogeheten probleemeigenaren te koppelen aan probleemoplossers. Zo delen we op een laagdrempelige manier kennis, vergroten we het waterbewustzijn en maken we Twente samen weerbaar tegen droogte.’
Wie meer wil weten over de Twentse Golf kan terecht op de bijeenkomst op 24 april. ‘Daar brengen we water gebruikende bedrijven met elkaar in contact en zetten hen op een laagdrempelige manier aan tot het nemen van (nog meer) acties om water te besparen. Hierbij willen we ook eventuele knelpunten bij bedrijven in beeld brengen en oplossingen delen.’ Twee maanden later, op 25 juni, is er weer een bijeenkomst van Waterkoplopers Industrie Overijssel (WIO). De groot zakelijke klanten van Vitens in Twente zijn van harte welkom op beide bijeenkomsten.
Bespaartips
Terug naar de brouwerij in Enschede. Welke tips heeft Grolsch voor bedrijven die nog moeten beginnen met water besparen? ‘Creëer eerst inzicht door je verbruik op alle niveaus in kaart te brengen. Analyseer deze data en pluk dan eerst het laaghangend fruit. Denk aan het verhelpen van lekkages en het dichtdraaien van de kraan als de productie stopt’, licht Ladrak toe.
Daarna is het tijd voor gerichte verbeterprojecten. Om die te laten slagen, is support van de directie essentieel. ‘En betrek je medewerkers op de vloer tijdig en actief bij zulke projecten’, adviseert de duurzaamheidsmanager. ‘En als je successen boekt, vier die dan. Het liefst met een biertje…’
